Tutoriál 2 - Vytvoření repozitáře
Předchozí kapitolou Tutoriálu je Instalace programu, další kapitolou je Klonování repozitáře
V Mercurialu se všechno točí kolem repozitáře. Repozitář je složka .hg uvnitř kořenového adresáře projektu (repozitória). Repozitórium je pracovní prostor, kterému také říkáme pracovní adresář — viz Základní pojmy Mercurialu.
Na rozdíl od jiných verzovacích systémů můžete vytvářet repozitář kdykoli - máte-li oprávnění k zápisu. Všechno, co musíte udělat, je provést inicializaci, která vytvoří subsložku .hg ve vašem kořenovém adresáři projektu.
K tomuto účelu používáme příkaz init.1
Vytvořme v našem souborovém systému repozitář v projektové složce "repo".
> mkdir repo > cd repo > hg init
Přesvědčíme se, že náš kořenový adresář obsahuje složku .hg:
> dir ./ ../ .hg/ # zjednodušeno
Nyní můžeme do projektové složky přidat nějaké soubory. V tomto případě vytváříme soubory po inicializaci repozitáře. Stejně snadno bychom však je mohli vytvořit před inicializací repozitáře. Aby se přidané soubory staly součástí verzovacího systému Mercurialu, musíme je v obou případech nejprve přihlásit ke sledování speciálním příkazem "hg add".
> echo > hello.txt > hg status ? hello.txt # neznámý soubor $ hg add hello.txt
Příkazem "hg add" jsme z neznámého souboru vytvořili možného kandidáta komitu.
$ hg commit -m "hello.txt added"
Je nutné vědět, že v repozitáři se neukládá kompletní verze změněného souboru, nýbrž rozdíl mezi změněnou a původní verzí - tak zvaný diff. Nový soubor se samozřejmě uloží celý.
Často Mercurial použijeme ke klonování repozitáře, který vytvořil někdo jiný. Ukážeme si to v následující kapitole Klonování repozitáře.